دسته بندی لپ تاپ

اگر لپ تاپ شما به برق متصل می شود ولی باتری شارژ نمی کند؟

شارژ نشدن باتری لپ تاپ

چندبار این اتفاق برای شما افتاده است که ناگهان لپ تاپ  به شما پیغام می دهد که باتری تقریبا تمام  شده است.بعد از این پیغام شما لپ تاپ را به شارژ متصل می کنید برای شارژ کردن باطری.زمانی که لپ تاپ را به برق متصل می کنید ایکون باطری در گوشه سمت راست شروع به شارژ کردن نمی کند.مشکل از کجا می تواند باشد؟روش های متعددی برای مراقبت از باتری وجود دارد.اما بین پریر برق و رایانه شما چندین چیز وجود دارد که ممکن است خراب شوند.برخی از این مشکلات با یک اصلاح نرم افزار یا باتری جدید قابل حل هستند.شما می توانید با عیب یابی یکسری مشکلات،مشکلات را عیب یابی کرده و در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید.

 

آیا به برق متصل هستید؟

شاید احمقانه به نظر می رسد ، اما باید مطمئن شوید که لپ تاپ واقعاً به برق متصل است یا خیر. این یک دلیل اصلی است که ممکن است رایانه حتی روشن نشود.

بنابراین قبل از انجام هر کار دیگر ، مطمئن شوید که پریز برق و دوشاخه های لپ تاپ محکم در جای خود قرار دارند.کابل برق را بررسی نمایید و مطمئن شوید که کابل برق به طور کامل به شارژر متصل شده است در مرحله بعد ، مطمئن شوید که باتری به درستی در جای خود قرار گرفته است ، و هیچ مشکلی در نقاط تماس باتری با لپ تاپ وجود ندارد. در نهایت ، دریابید که آیا این مشکل حتی ارتباطی با لپ تاپ دارد یا خیر. سعی کنید سیم برق را به پریز دیگری وصل کنید تا ببینید فیوز شما کوتاه شده است یا سوخته.در این مرحله ، اگر هنوز کار باتری کار  نمی کند ، ما تشخیص داده ایم که فقط خطای کاربر باعث ایجاد مشکل نشده است. یک مشکل واقعی در مورد شارز لپ تاپ وجود دارد. اکنون فقط باید بفهمیم مشکل از کجاست. ما با رایج ترین و آسان ترین مسائل شروع می کنیم به علت شارژ نشدن باتری.

 

جدا کردن باتری

ابتدا یکپارچگی باتری را بررسی کنید. اگر لپ تاپ شما دارای باتری قابل جدا شدن است. باتری را بیرون بیاورید و دکمه پاور را برای 15 ثانیه پایین نگه دارید تا هرگونه باقیمانده شارژ از دستگاه خارج شود. وقتی باتری برداشته شده است ، کابل برق را وصل کرده و لپ تاپ را روشن کنید.اگر لپ تاپ به درستی روشن شود ، به این معنی است که آداپتور برق به درستی کار می کند و احتمالاً مشکل از باتری خالی است. همیشه می توانید باتری را دوباره نصب کرده و دوباره امتحان کنید شاید باتری ضعیف شده باشد و دوباره بتواند شارژ بگیرد.اگر لپ تاپ شما دارای قسمت قابل مشاهده باتری در پشت لپ تاپ نیست ممکن است در خود  لپ تاپ باتری تعبیه شده باشد.که شما باید پشت در لپ تاپ را با ز کنید و باتری را از لپ تاپ جدا کنید یا لپ تاپ را به متخصص سپرده تا باتری را جدا کند.

 

مطمئن شوید که از پورت USB-C مناسب استفاده می کنید

شارژ نشدن باتری لپ تاپ

 

USB-C، استاندارد برای اتصال لوازم جانبی ، انتقال داده ها و شارژ باتری است. استاندارد جدید امکان استفاده از دستگاه های نازک ترمانند موبایل را فراهم می کند ، اما ممکن است باعث سردرگمی نیز شود. برخی از تولیدکنندگان تصمیم گرفته اند که برخی از پورت های USB-C را فقط برای داده ایجاد کنند ، بنابراین این پورت دستگاه شما را شارژ نمی کند.در برخی موارد ، ممکن است دستگاهی با دو پورت USB-C پیدا کنید. یکی که می تواند برای شارژ یا انتقال داده استفاده شود ، و دیگری که فقط برای انتقال داده تعیین شده است. اگر با مشکل شارژ مواجه شدید. مطمئن شوید که به USB-C port درست متصل شده اید. حتی ممکن است بتوانید یک آیکون کوچک در کنار آن مشاهده کنید که نشان می دهد کدام پورت برای شارژ در نظر گرفته شده است.

 

اجرای ویندوز در حالت safe mode

 

آیا شارژر شما به اندازه کافی قدرتمند است ؟

زمانی که اداپتور برق شما به به لپ تاپ متصل می کنید به این معنی نیست که شارژر به درستی کار می کند. این مورد برای هر نوع شارژری صدق می کند ، اما این مشکل به ویژه در مورد لپ تاپ هایی که بیش از حد شارژ می شوند رایج است. USB-C از نظر فنی می توانید هر کدام را وصل کنید.وات یا توان شارژر لپ تاپ خود را بررسی کنید.اگر وات شارژر شما 45W باشد، احتمالاً می خواهید از شارژر 45 واتی (یا بالاتر) برای تغذیه آن استفاده کنید . شارژر با ولتاژ پایین ممکن است هنگام استفاده از باتری ، از خالی شدن آن جلوگیری کند، اما برای شارژ بیشتر آن کافی نخواهد بود. اگر بتواند کامپیوتر شما را دوباره شارژ کند. بسیار کندتر از معمول عمل می کند. اگر می خواهید از USB-C استفاده کنید. ، سعی کنید از موردی که دارای مجوز USB-IF است استفاده کنید. برای لپ تاپ هایی که با USB-C شارژ نمی شوند، به طور کلی توصیه می کنیم از شارژر رسمی سازنده لپ تاپ استفاده کنید. شارژرهای ارزان قیمت و بدون مارک می توانند کیفیت پایین یا حتی خطرناکی داشته باشند، بنابراین اگر یکی از آنها را دارید ، سعی کنید به جای آن از شارژر رسمی لپ تاپ استفاده کنید.یکی دیگر از کارهای دیگر باید انجام بدیم تست سر کابل شارژر که به لپ تاپ متصل می شود چون در بعضی از مواقع ممکن است سر کابل شارژر خراب باشد.

 

کانکتور را بررسی کنید

وقتی کانکتور برق لپ تاپ را وصل می کنید، اتصال باید نسبتاً محکم باشد. اگر گرد و غبار در داخل جک وجود دارد، ممکن است نتواند ارتباط درستی برقرار کند. سعی کنید جک را با خلال دندان تمیز کرده و دوباره وصل کنید. در موارد شدیدترممکن است متوجه شوید که جک شل شده است یا زمانی که باید محکم بماند باز از کانکتور شارژ خارج می شود که برای اینکار باید لپ تاپ را به تعمیرگاه سپرده تا کانکتور شارژ تعمیر شود.

 

حرارت را کم کنید

 

باتری ها مستعد گرما هستند بنابراین اگر لپ تاپ شما بیش از حد گرم می شود، که می تواند مشکل ایجاد کند با افزایش دما ، ممکن است سنسور باتری خراب شود و به سیستم بگوید که باتری یا کاملاً شارژ شده است،یا  باعث می شود باتری شارژ نشود. حتی ممکن است متوجه شوید که سیستم شما برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد باتری خاموش شود.این مشکلات هنگام برخورد با لپ تاپ های قدیمی بسیار بیشتر می شود که خنک کننده با کیفیت پایین تری نسبت به دستگاه های مدرن تر دارند یا اگر تمایل دارید از لپ تاپ روی نیمکت یا تخت استفاده کنید که می تواند دریچه های خنک کننده را مسدود کند سیستم را خاموش کنید ، مدتی به آن زمان دهید تا خنک شود و یک لحظه وقت بگذارید تا مطمئن شوید که دریچه های هوا عاری از گرد و غبار بوده و مانعی برای گردش هوا ندارد.

 

اپدیت درایور ها

در استارت منو کلمه device manager را تایپ کرده و سپس بر روی آن کلیک نمایید.زیر منو Batteries،شما باید چند مورد را ببینید: معمولاً یکی برای شارژر و دیگری در لیست Microsoft ACPI Compliant Control Method Battery می باشد برروی این گزینه کلیک نمایید و گزینه update driver را انتخاب نمایید و درایور را آپدیت کنید بعد از اپدیت سیستم را ریست کنید اگر بعد از راه اندازی مجدد مشکل باتری حل نشد باید درایور مربوطه رو از سایت سازنده لپ تاپ دریافت کرده و نصب کنید.

شارژ نشدن باتری لپ تاپ

 

اگر ترفندهای نرم افزاری فوق جواب نداد و نتوانستید مشکل قطعات موجود را برطرف کنید ، ممکن است مجبور شوید یک باتری یا آداپتور برق جدید بخرید سعی کنید شارژر اصلی سازنده لپ تاپ را بخرید چون ممکن است شارژهای غیر اصلی ولتاژ را کم و زیاد کند و به لپ تاپ شما اسیب برساند.

 

مشکلات قطعات داخلی

وقتی همه گزینه های شما تمام می شوند. شما کابل های برق و باتری های دیگر را امتحان کرده اید ، تنظیمات خود را بررسی کردید و مشکلات احتمالی نرم افزاری را برطرف کردید.مشکلات ممکن است از درون خود لپ تاپ شما باشد.قطعات داخلی همیشه می توانند هنگام خرابی مشکل ایجاد کنند.این قطعات شامل مادربرد معیوب ، خرابی مدارهای شارژ و خرابی سنسورهای باتری است.برای رفع این مشکلات باید لپ تاپ خود را به متخصص تعمیرات نشان داده تا مشکلات سخت افزاری مدار شارژ شما را بررسی کند.

 

لپ تاپ 110

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.