دسته بندی لپ تاپ

راه های مختلف بالابردن عمر باتری در لپ تاپ های ویندوز 10

کاهش عمر باتری در لپ تاپ

در این مقاله به کاهش عمر باتری در لپ تاپ،به خصوص در لپ تاپ های دارای ویندوز 10 می پردازیم.

Cpu و پردازنده های گرافیگی و نمایشگر ها بیشترین مصرف کننده برق و انرژی در لپ تاپ ها هستند.شما تا حد زیادی عمر باتری با کم کردن روشنایی صفحه نمایش لپ تاپ بهبود بدهید.بر روی لپ تاپ HP ProBook G5 با سی پی یو intel i5 8250U  با نمایش گر 17.3 اینچ که تست را انجام دادیم با کم کردن روشنایی صفحه نمایش از 100% به %50 عمر باتری تا 90 بهبود پیدا کرد.عمر باتری تقریبا دو برابر شد در صورتی که نمایش گر با روشنایی 50% روشن بود.

این را در نظر داشته باشید.که روشنایی یا brightness در مدل لپ تاپ ها فرق میکند.مثلا در بعضی از لپ تاپ ها اگر سطح روشنایی را 50%  ببرید ممکن است نور صفحه خیلی کم بشود و نتوان از لپ تاپ استفاده کرد. همچنین باید در نظر داشته باشید درصد به دست آمده با استفاده از کاهش روشنایی با کاهش اندازه نمایشگر کاهش می یابد. این به این دلیل است که نمایشگر کوچکتر است. سهم آن در مصرف برق کلی لپ تاپ کمتر است.

 

کاهش محاسبات برای بهبود عمر باتری

 

اولین و واضح ترین کاری که باید انجام داد،از لحاظ نرم افزاری برای کاهش عوامل تاثیر گذار در عمر باتری برای نمونه برنامه هایی که استفاده نمی کنید را ببندید.مثلا مرور گر وب که از روی عادت همیشه مینیم ودر حال اجرا است در ویندوزرا بسته.چون این کار باعث می شود به طور قابل ملاحظه ایی بار وارد شده بر روی cpu  و گرافیک و رم سیستم کاهش پیدا کند.قدم بعدی بستن برنامه هایی که در بکگراند ویندوز اجرا می شوند هست.ما برای این کار یک صفحه ورد را اجرا کردیم و پنج صفحه گوگل کروم هم در اجرا به صورت مینمایز شده،و برنامه هایی که در background در حال اجرا بودن را داشتیم.کروم 5 درصد از پردازنده رو به خودش اختصاص داده بود زمانی که برنامه های بکگراند در حال اجرا بودن این مقدار بین 1 تا 2 درصد بود با بستن کروم عمر باتری در حدود 30 درصد بهبود پیدا میکند با بستن برنامه هایی که در بکگراند در حال اجرا هستن حدود 5  درصد به عمر باتری اضافه می شود.در کل با رعایت این نکات عمر باتری حدود 35 در افزایش پیدا میکنه.

 

لیست پردازنده های لپ تاپ سازگار با ویندوز 11

 

راه کارایی برای افزایش عمر باتری

 

استفاده از حالت sleep برای مواقعی که از لپ تاپ استفاده نمی کنیم.بعضی از لپ تاپ ها هم دارای گرافیک اختصاصی یا مجزا هستند و هم گرافیک یکپارچه.زمانی که ما از گرافیک مجزا استفاده میکنیم مصرف برق بیشتری نیاز هست و باتری باید برق بیشتری مصرف کند مخصوصا در زمان اجرای بازی های کامپیوتری.در تنظیمات کارت گرافیک های مجزا گزینه هایی وجود دارد که می توان تنظیم کرد که زمانی که ما کارهای گرافیکی و بازی انجام نمی دهیم به صورت خودکار لپ تاپ به گرافیک مجتمع سوئیچ می کند و همین باعث می شود تا باتری مصرف کم تری داشته باشد.موارد ذکر شده تا الان می تواند راه کاری موثری برای کاهش عمر باتری در لپ تاپ باشد ولی به عنوان روش های حتمی در کاهش عمر باتری محسوب نمی شود.

 

را های موثر که میتواند در عمری باتری در ویندوز 10 موثر باشد

 

  • جدا کردن لوازم جانبی usb دار مانند کیبورد و دیگر لوازم
  • خاموش کردن کیبورد بکلایت
  • خاموش کردن components ها مانند وای فای و بلوتوث
  • استفاده از resolutions  پایین
  • استفاده از resolutions  پایین در زمان مشاهده فیلم مثلا استفاده از 720 به جای 1080 در زمان مشاهده ویدو از یوتیوب.

 

 

 

لپ تاپ 110

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.