دسته بندی لپ تاپ

آموزش تست هارد لپ تاپ استوک

 

در این آموزش به شما می خواهیم نشان دهیم که هر زمان که لپ تاپ دست دوم یا استوک داشتید و بخواهید از صحت سلامت هارد آن مطمئن شوید چگونه تست هارد لپ تاپ استوک را انجام دهید.البته ما این جا گفتیم لپ تاپ دست دوم ولی منظورمان هم سیستم استوک و هم سیستم نو می باشد فرقی نمی کند. برای تست هارد لپ تاپ   استوک ما از نرم افزار Hard Disk Sentinel استفاده می کنیم.این نرم افزار برای آنالیز و تست هارد دیسک می باشد.از این نرم افزار برای تشخیص و و تعمیر و عیب یابی دیسک استفاده می شود.کلیه هارد های SSD و HDD را می توان با این نرم افزار تست کرد.انواع گزارش شامل بد سکتور نرم افزاری و سخت افزاری  و دمای هارد دیسک را می توان مشاهده کرد.

همچنین سرعت انتقال دیسک را در زمان واقعی اندازه گیری می کند که می تواند به عنوان یک معیار یا برای تشخیص خرابی هارد دیسک احتمالی و کاهش عملکرد استفاده شود.HDSentinel راه حل خوبی برای محافظت از دادها است.چون این نرم افزار دارای حساس ترین سیستم رتبه بندی سلامت دیسک است که بسیار حساس به مشکلات دیسک است.چون با اطلاعتی که این نرم افزار به شما می دهد میتوان متوجه شوید که وضیعت هارد دیسک شما به چه صورت است و اگر عملکرد سلامت هارد دیسک شما کاهش یافته است پس باید سریع از اطلاعات خود پشتیبان تهیه کنید.پس این نرم افزار می توان برای تست هارد دیسک استوک نیز استفاده کرد.

Hard Disk Sentinel چگونه کار می کند

Hard Disk Sentinel در پس زمینه اجرا می شود. و با بررسی وضعیت SMART دیسک(ها) وضعیت سلامت SSD/HDD را تأیید می کند. اگر خطایی پیدا شود یا رفتار غیرمنتظره ای شناسایی شود، به کاربر در مورد وضعیت فعلی هشدار می دهد و همچنین می تواند اقدامات مناسب را انجام دهد (مثلاً شروع به پشتیبان گیری خودکار).معمولاً وضعیت سلامت هارد دیسک ممکن است به آرامی روز به روز کاهش یابد. فناوری مانیتورینگ SMART می تواند خرابی هارد دیسک را با بررسی مقادیر بحرانی درایو دیسک پیش بینی کند.این نرم افزار دمای فعلی هارد دیسک را نمایش می دهد و حداکثر و میانگین دمای هارد دیسک را ثبت می کند.

 

نحوه تست هارد لپ تاپ استوک با hadr eesntail

در زمان اجرای نرم افزار hdsentinel شما با پنجره زیر رو برو می شوید.

تست هارد لپ تاپ استوک

 

دراین پنجره در سمت لیست هارد دیسک های سیستم شما نشان داده می شود. در بخش سمت راست در بخش Overview  دو بخش Performance  و Helth را می بینید در این قسمت دو نمودار درصد را مشاهده می کنید این دو قسمت مهم هست اگر کارایی و عملکرد دیسک شما در صد آن پایین باشد می توان از سلامت و کارایی هارد دیسک خود مطمئن باشید و اگر درصد آن پایین باشد باید راه حلی برای تعویض دیسک خود داشته باشید.در تصویر بالا در زیر این دو نمودار کادر سبز رنگی را مشاهده می کنید در این قسمت اگر برای هارد شما مشکلی باشد ، مشکل آن را برای شما نوشته به فرض مثال دیسک شما بد سکتور سخت افزاری دارد.در بخش     Temperature شما دمای هارد دیسک را می توان مشاهده نمایید.

در بخش S.M.A.R.T.  وضعیت دستگاه را فهرست می‌کند، از جمله شمارنده‌های خطا، آمار طول عمر هارد، مقدار کل داده‌های نوشته شده/خوانده شده از هارد دیسک، اطلاعات مربوط به پاک شدن اطلاعات، بلوک‌های یدکی، اطلاعات ECC و غیره در این بخش مشاهده می کنید.

 

آموزش تست هارد لپ تاپ استوک

 

در بخش information تب اطلاعات اطلاعات اولیه دستگاه را نشان می دهد.با یکبار اجرای نرم افزار اطلاعات هارد دیسک پردازش می شود و نیاز به اجرای دوباره نرم افزار نیست.

Hard Disk Sentinel Professional یک فایل “پرچم” مخفی ویژه را روی کارت SD ذخیره می کند و به طور خودکار وجود آن را تشخیص می دهد که امکان استفاده از تشخیص وضعیت مناسب را برای دستگاه مربوطه فراهم می کند. این فایل از فضای دیسک (0 بایت طول) استفاده نمی کند و باید روی کارت SD باقی بماند. در صورت حذف و/یا فرمت مجدد کارت SD، مراحل ذکر شده در بالا باید دوباره انجام شود تا تشخیص وضعیت آغاز شود.در این به شما نحوه تشخیص بد سکتوری رو در Hard Disk Sentinel نشان می دهیم که چگونه بدسکتوری هارد دیسک را تشخیص داده. در ابتدای مقاله گفتیم در زمانی که نرم افزار را اجرا می کنید در بخش Overview کادر سبز رنگ را مشاهده می کنید در این کادر هر مشکلی که هارد شما داشته باشد به شما نشان می دهد بخش های بدی که انتهای سطح هارد دیسک را تحت تاثیر قرار می دهد

این مثال وضعیت هارد دیسک 200 گیگابایتی توشیبا  وسترن دیجیتال را نشان می دهد.مشکلات هارد دیسک گزارش شده است هیچ مشکلی برای 2 سال استفاده از دیسک گزارش نشده است: هارد دیسک به طور کامل کار می کرده. بعد از 2 سال استفاده بعضی مواقع فایل ها سخت در دسترس هستند و بعضی مواقع دیسک سخت افزاری سیستم هنگ می وشد و باید سیستم را مجدد راه اندازی کرد. اولین بررسی هارد دیسک در ابتدا، سلامت هارد دیسک گزارش شده 90٪ بود. توضیحات متن برخی از مشکلات جزئی را در هارد دیسک نشان می دهد: زمان روشن: 900 روز، طول عمر تخمینی باقی مانده: بیش از 2000 روز.

 

نحوه تست هارد لپ تاپ استوک

برای تست از منوی menu -> Short self و menu -> Extended self test هر دو خطاهای دیسک شما را گزارش می دهد..با این تست نشان می دهد چه مشکلاتی در هد خواندن و نوشتن یا سطح دیسک وجود دارد.

آموزش تست هارد لپ تاپ استوک

 

این خودآزمایی های سخت افزاری معمولاً تنها در صورتی به درستی گزارش می دهند که تست به صورت کامل انجام شود.پس تست مورد نظر خود را به صورت کامل انجام دهید و در صورت زمان زیاد انجام تست هارد را کنسل نکنید تا گزارش درست دریافت نمایید.هم چنین از منوی menu -> Surface Test -> Read Test برای تأیید سطح کامل دیسک استفاده می شود. این تست نشان می دهد که سطح هارد دیسک دارای مشکلاتی در مکان های خاص، به طور دقیق تر، در انتهای سطح دیسک است.

 

 

در تصویر بالا بلوک های زرد و قرمز رنگ مشاهده می کنید.بلوک های قرمز رنگ پیوسته را تشکیل می دهد که نشان می دهد هارد شما یک مشکل جدی دارد.یک بلوک زرد رنگ گوشه سمت چپ پایین را در تصویر می بینید که نزدیک یک بلوک بد است. و در استفاده بعدی هارد دیسک این بلوک را هم نیز از دست می دهید.در تصویر مشاهده کردید بلوک های خراب دسیک را،این امکان وجود دارد که مشکلات یافت شده به آرامی شروع به تأثیر بر سایر قسمت های هارد دیسک کند. بنابراین توصیه می شود از هارد دیسک فقط برای ذخیره سازی ثانویه (نه برای داده های حیاتی) و فقط با این ظرفیت محدود و نظارت مداوم استفاده کنید. بعد از انجام تست های گفته شده در صورت مشاهده بلوک های خراب نشان می دهد که هارد شما هرچه از عمر آن بگذرد وضیعت آن بدتر خواهد و هارد شما سلامت و کارایی آن از دست می رود پس بنابراین هرچه سریعتر به فکر هارد دیسک جایگزین باشید. و اطلاعات هارد خود را بر روی هارد دیسک دیگر جایگیزین کنید.

 

نمونه تست های دیگر تست هارد لپ تاپ

در این این مثال وضعیت هارد دیسک 120 گیگابایتی IDE (PATA) وسترن را نشان می دهد.

مشکلات هارد دیسک گزارش شده است

زمان بوت ویندوز بسیار کند می باشد.

بررسی دیسک به طور منظم با ویندوز شروع می شود و خطاهای سیستم فایل را گزارش می کند

فایل ها و پوشه ها بسیار قابل دسترسی هستند

دسترسی به پوشه و فایل بسیار کند است

اولین بررسی هارد دیسک

در ابتدا، سلامت هارد دیسک گزارش شده 9٪ است. توضیحات متن مشکلات متعددی را در هارد دیسک نشان می دهد.

 

آموزش تست هارد لپ تاپ استوک

 

زمان روشن: 400 روز، طول عمر تخمینی باقی مانده: 12 روز.

برای تست می توان از menu -> Short self-test and Disk menu -> Extended self-test

مراحل گفته شده تست سلامت را شروع کرد.این تست‌ها عملکرد اجزای دیسک سخت را به طور کلی بررسی می‌کنند و خودآزمایی توسعه‌ یافته تجزیه و تحلیل سطح را انجام می‌دهد. همانطور که انتظار می رفت، این خودآزمایی های سخت افزاری به سرعت با یک پیام خطا پاسخ می دهند. از طریق تست در منوی Disk menu -> Surface Test -> Read Test تأیید می کند که سطح هارد دیسک دارای مشکلاتی است (عمدتا “بخش های ضعیف” که هنوز تخصیص مجدد داده نشده اند اما در حال حاضر نمی توان از آنها استفاده کرد)

 

تست هارد لپ تاپ

 

در این می بینید که دیسک شما دارای بلوک های قرمز رنگ و زرد رنگ بسیار هست که نشان می دهد دیسک شما وضیعت خوبی ندارد.

از طریق تست در منوی   Disk menu -> Surface Test -> Reinitialise Disk Surface آزمایش وضعیت را بهبود بخشید. این هارد دیسک را مجبور کرد تا سطح کامل را تأیید کند، بخش‌های بد احتمالی را مجدداً تخصیص داد، سکتورهای ضعیف را بررسی کند تا بررسی کند که آیا باید دوباره تخصیص داده شوند یا می‌توانند بدون مشکل استفاده شوند، بنابراین ما انتظار داریم که بخش‌های تخصیص مجدد (بد) افزایش یابد و کاهش بخش ضعیف نتیجه این بود که تعداد بخش های بد گزارش شده به 155 بخش افزایش یافت و تعداد بخش های ضعیف کاهش یافت. سلامتی به 14٪ بهبود یافته است – اما هنوز هم “بد” در نظر گرفته می شود.کاربر ترجیح داد به استفاده از هارد دیسک ادامه دهد. با این حال، پس از یک هفته استفاده عادی، مشکلات دوباره ظاهر شدند (توجه کنید که تعداد شمارشگرهای خطا افزایش یافته است)

 

تست هارد لپ تاپ

 

سلامت به 7 درصد کاهش یافت. طول عمر باقیمانده تخمینی: 7 روز. این آخرین وضعیت شناخته شده هارد دیسک است.بعد از یک هفته این گزارش وضعیت فوق را برای هارد دریافت کردیم، سپس هارد دیسک خراب شد (به طور کامل از بین رفت). ویندوز اصلاً راه اندازی نشد، پارتیشن و سیستم فایل خراب شد و بازیابی اطلاعات حتی در سطح بخش امکان پذیر نبود، حتی زمانی که هارد دیسک به عنوان درایو ثانویه برای بررسی دیسک و بازیابی اطلاعات وصل شده بود. در این جا دو مثال از نحوه تست با نرم افزار hdsentinel برای شما آماده کردیم در نظر بگیرد در صورت کاهش عملکرد زیر 90 درصد و مشاهده بد سکتوری های سخت افزاری حتما فکری به حال پشتیبان گیری از اطلاعات خود کنید چون در صورت توجه نکردن به این وضیعت ها اطلاعات هارد خود را از دست داده و باید برای همیشه با داده های خود خداحافظی کنید.

 

توصیه ها برای بد سکتور های سخت افزاری

از طریق منوی Disk menu -> Surface Test -> Reinitialise Disk Surface می توان برای بهبود پایداری دیسک با تخصیص سکتورهای سالم به جای سکتور خراب پایداری دیسک را بالا ببرید در صورت که مشکلات کم باشد هم چنین اگر در تست هیچ خطایی را نشان نمی دهد و همه بلوک ها را با رنگ سبز گزارش می دهد، که نشان می دهد سطح دیسک اکنون ثابت و پایدار است. ولی در مجموع ما پیشنهاد می کنیم که در صورت هرگونه بد سکتور سخت افزاری و دگیر مشکلات اولین کاری که باید انجام دهید پشتیبان گیری از اطلاعات هارد می باشد چون در صورت از دست دادن هارد خود یک اطلاعات خود را از دست داده و دوم برگرداندن اطلاعات هارد در صورت خرابی هزینه زیادی برای شما دارد.

 

بررسی دما در نرم افزار hard disk essential

گرمای بیش از حد، دمای هارد دیسک بالا برای تست هارد لپ تاپ

در این مثال وضعیت یک هارد دیسک خارجی 250 گیگابایتی وسترن دیجیتال را نشان می دهد.

مشکلات هارد دیسک گزارش شده است

مطلقاً هیچ چیز: هارد دیسک به درستی کار می کند

همه فایل ها و پوشه ها به درستی در دسترس هستند

تست های خود سخت افزاری و عملکردهای تست سطحی از منوی دیسک هیچ مشکلی را با هارد دیسک به طور کلی یا سطح هارد دیسک نشان نمی دهد.

اولین بررسی هارد دیسک

در ابتدا، سلامت هارد دیسک گزارش شده 100٪ است.

 

بررسی دما در نرم افزار hard disk essential

 

زمان روشن: 176 روز، طول عمر تخمینی باقی مانده: بیش از 1000 روز

با این حال، در پنجره اصلی سطح دما بلافاصله با رنگ قرمز نمایش داده می شود. باز کردن صفحه “دما” جزئیات بیشتری را نشان می دهد:

 

 دما در hard disk essential

 

سطح دما بسیار بالاتر از بالاترین حد قابل قبول 50 درجه سانتیگراد است (55 درجه سانتیگراد برای برخی از مدل های هارد دیسک یا شاید 60 درجه سانتیگراد برای برخی از مدل های بسیار خاص، به عنوان مثال هارد دیسک های SAS صنعتی). این دمای بالا می تواند به قطعات مکانیکی و الکترونیکی هارد دیسک آسیب جدی وارد کند.

توجه داشته باشید که “متوسط دمای” گزارش شده منصفانه است زیرا هارد دیسک به تازگی روشن شده و دما به 67 درجه سانتیگراد افزایش یافته است. استفاده از هارد دیسک فقط برای کپی/انتقال برخی از فایل ها، به سرعت “متوسط دمای” را به 60+ درجه سانتیگراد افزایش می دهد.

به همین دلیل است که صفحه “دما” اعلامیه زیر را نشان می دهد:

دمای فعلی خیلی بالاست

توصیه می شود در صورت امکان از یک دستگاه خنک کننده دیسک سخت (به عنوان مثال یک فن یا هیت سینک غیرفعال) استفاده کنید.

پس از چند روز استفاده در این دمای بالا، هارد دیسک غیر قابل دسترس می شود. در هنگام بارگذاری زیاد با پیغام ویندوز “تأخیر نوشتن ناموفق” به طور خودکار هارد شما از کارکردن خارج می شود . دفعه بعد هارد دیسک به درستی توسط کامپیوتر شناسایی نشد.

از آنجایی که ناحیه مدیریتی هارد دیسک آسیب دیده یا غیر قابل دسترس می شود، هارد دیسک نمی تواند به درستی خود را شناسایی کند و به هیچ بخش از ناحیه اطلاعات دسترسی پیدا کند.

در این حالت، هارد دیسک توسط نرم افزار قابل تعمیر نیست، تنها شرکت های بازیابی اطلاعات می توانند کمک کنند.

 

 

آموزش Hard Disk Essential قسمت دوم

آموزش Hard Disk Essential قسمت سوم

 

لپ تاپ 110

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.