دسته بندی لپ تاپ

آموزش Hard Disk Essential قسمت دوم

خطای ارتباطی در harddisk essential

در قسمت دوم از آموزش Hard Disk Essential به آموزش خطای ارتباطی در harddisk essential می پردازیم.در بعضی از مواقع ممکن است هارد دیسک شما به سیستم متصل نشود یا به سیستم متصل شود وبلی به دلیل کم بود ولتاژ کابل ها نمی توان از هارد دیسک اطلاعات خوانده در این مبحث به مشکلات کلی ارتباط که ممکن است بین دیسک و سیستم پیش بیاید پرداختیم.در این سری از آموزش ها ما به موارد مورد نیاز برای کار با نرم افزار Hard Disk Essential می پردازیم تا بتوانید تست هارد لپ تاپ استوک یا تست هارد لپ تاپ دست دوم خود را به راحتی انجام دهید.

 

انواع خطای ارتباطی در harddisk essential

هارد دیسک : خطای چرخش مجدد

دراین جا یک مثال را برای وضیعت دیسک بررسی می کنیم.

این مثال وضعیت یک هارد دیسک USB خارجی 2.5 اینچی 1 ترابایتی سامسونگ را نشان می دهد.

مشکلات هارد دیسک گزارش شده است.

تمامی فایل ها و پوشه ها قابل خواندن و نوشتن هستند.

تست های خود سخت افزاری و عملکردهای تست سطحی از منوی دیسک هیچ مشکلی را با هارد دیسک به طور کلی یا سطح هارد دیسک نشان نمی دهد.

ممکن است چند ثانیه طول بکشد در حالی که محتویات هارد دیسک در ویندوز قابل دسترسی است.

اولین بررسی هارد دیسک

در ابتدا، سلامت هارد دیسک گزارش شده 85٪ است.

خطای ارتباطی در harddisk essential

زمان روشن: 15 روز، طول عمر باقیمانده تخمینی: بیش از 1000 روز

 

آموزش Hard Disk Essential قسمت سوم

 

برق مورد نیاز برای هارد دیسک

همانطور که توضیحات متن نشان می دهد، مشکل می تواند به این دلیل باشد که هارد دیسک قدرت کافی برای چرخش صحیح را ندارد. این باعث تکرار چرخش می شود: در طول فرآیند چرخش، هارد دیسک سعی می کند به سرعت چرخش طراحی شده برسد و هدهای خواندن/نوشتن را از منطقه خواندن اطلاعات/ سطح شیب دار اطلاعات روی سطح هارد دیسک فعال حرکت دهد. در طول این عملیات، قدرت چرخش دیسک کافی نیست و نتیجه این است که هم سطح دیسک و هم هدها می توانند آسیب ببینند زیرا نمی توانند به درستی به محل کار یا خواندن اطلاعات وارد شوند.

این مشکل به دلیل یک مشکل در طراحی هارد دیسک ایجاد می شود: یک کانکتور USB 1.1/USB 2.0 می تواند تا 500 میلی آمپر برق ارائه دهد که برای اکثر هارد دیسک های 2.5 اینچی نوت بوک برای چرخش دیسک و عملکرد صحیح کافی نیست. کافی است تا انتهای اطلاعات به پایین بروید. در تصویر زیر صفحه زیر را برای برای هارد دیسک اکسترنال خود را مشاهده می کنید، در کادر قرمز رنگ جمله بررسی مقدار نیروی مورد نیاز برای چرخش دیسک یا  Spinup را مشاهده می کنید.

مشکلات در اتصالات USB پانل جلویی کیس کامپیوتر حتی بدتر هستند. در برخی شرایط، افزایش توان خروجی در این پنل‌های جلویی حتی می‌تواند به هارد دیسک خارجی یا خود مادربرد آسیب برساند. برخی از مادربردها در برابر این محافظت می‌شوند و می‌توانند انرژی اضافی را فراهم کنند که ممکن است برای اتصال هارد دیسک‌های خارجی بهتر باشد. USB 3.0  برای بهبود این وضعیت طراحی شده است زیرا می تواند تا 900 میلی آمپر برق را در یک خط تامین کند. به نظر بهتر است – اما ممکن است هنوز برای یک هارد دیسک خارجی 2.5 اینچی با ظرفیت بزرگتر کافی نباشد.راه حل این است که از کابل double (Y) USB cable استفاده کنید که به 2 اتصال USB متصل می شود و بنابراین می تواند خروجی برق اضافی این دو اسلات را تامین کند.

 

خطای ارتباطی در harddisk essential

 

 

لطفاً توجه داشته باشید که اکثر هارد دیسک‌های USB خارجی 2.5 اینچی (از سازندگان مختلف مانند Western Digital، Seagate، Samsung و غیره) با یک کابل USB ارسال می‌شوند: یک سر کابل به هارد دیسک خارجی وصل می‌شود و دیگری به یک اتصال USB متصل است. همیشه توصیه می شود این کابل را با یک کابل کوتاه Y USB جایگزین کنید.

USB hubs

هاب های USB با منابع تغذیه جدا ممکن است وضعیت را بهبود بخشند زیرا باید برق هارد دیسک را تامین کنند. در صورت مواجهه با مشکلات مربوط به برق (زمانی که هارد دیسک خارجی مستقیماً به رایانه شما متصل است) می توانند مفید باشند، به عنوان مثال:

 

هارد دیسک به آرامی شروع به کار می کند

 

هارد دیسک هنگام اتصال صدای شروع/توقف را ایجاد می کند

 

در طول عملیات فشرده دیسک، هارد دیسک به طور خودکار از سیستم جدا می شود

 

اگر رایانه نتواند انرژی کافی را تامین کند، حتی در کابل  USB Y دوبل، ممکن است موارد فوق اتفاق بیفتد. این ممکن است با سیستم‌ها یا نوت ‌بوک‌های قدیمی‌تر اتفاق بیفتد (مخصوصاً وقتی که لپ تاپ ها روی باتری کار می‌کنند). در این شرایط، استفاده از هاب USB با منبع تغذیه خارجی می تواند کمک کننده باشد.

 

با این حال، برخی از هاب های USB ممکن است باعث مشکلات سازگاری یا عملکرد شوند. همچنین خروجی منبع تغذیه کوچک مشکوک است، بنابراین بهتر است در صورت امکان در هنگام اتصال هارد دیسک از استفاده از آن هاب USB خودداری کنید. البته هاب‌های USB برای دستگاه‌های کم مصرف مناسب هستند.

 

منبع تغذیه اکثر هاب های USB می تواند تا 2000 میلی آمپر را تامین کند (در تئوری، اما در عمل ممکن است کمتر باشد). این ممکن است برای یک هارد دیسک USB منفرد و برخی دستگاه ها مانند آداپتور و بلوتوث و غیره خوب باشد، اما برای دو (یا بیشتر) هارد دیسک USB مناسب نیست. بنابراین هرگز سعی نکنید دو (یا بیشتر) هارد دیسک خارجی 2.5 اینچی را به این هاب USB متصل کنید زیرا هم هارد دیسک و هم منبع تغذیه هاب USB ممکن است آسیب ببیند.

 

توصیه ها برای خطای ارتباطی در harddisk essential

 

هنگام اتصال هارد دیسک های USB خارجی یا External، همیشه از اتصالات USB واقع در پانل پشتی مادربرد استفاده کنید.

 

درایوهای خارجی یا External را با دو کابل USB Y به کامپیوتر / نوت بوک متصل کنید.

 

همیشه این 2 اتصال USB را ابتدا به رایانه / نوت بوک وصل کنید و در نهایت یک سر mini USB کابل را به هارد دیسک وصل کنید.

 

هنگام اتصال هارد دیسک های خارجی از کانکتورهای USB “پانل جلویی” و کابل های توسعه دهنده USB استفاده نکنید.

 

با دقت از هاب های USB استفاده کنید، در صورت نیاز یکی از آنها را امتحان کنید.

 

خطای ارتباطی در hard disk essential اتصال نادرست کابل ها

 

مشکلاتی بین ارتباط هارد دیسک و سیستم  رخ داد شامل

این مثال وضعیت هارد دیسک SATA سامسونگ را نشان می دهد.

 

مشکلات هارد دیسک گزارش شده است

 

هیچ مشکل قابل توجهی گزارش نشده است: هارد دیسک همانطور که انتظار می رود کار می کند

 

اولین بررسی هارد دیسک

در ابتدا، سلامت هارد دیسک گزارش شده 100٪ است. توضیحات متن هیچ مشکلی با هارد دیسک نشان نمی دهد اما مشکلات ارتباطی را نشان می دهد:

 

خطای ارتباطی در harddisk essential

 

مشکلات کابل هارد دیسک و اتصال در hard disk essential

 

با توجه به توضیحات متن، مشکلات متعددی در انتقال داده (ارتباطات) یافت شد. در بیشتر موارد این واقعاً مربوط به هارد دیسک نیست، بلکه مربوط به اتصالات یا کابل های داده است. به عنوان مثال شل بودن اتصالات کابل SATA اغلب باعث این مشکل می شود.

 

توصیه می شود هم کابل برق و هم کابل داده متصل به هارد دیسک را بررسی کنید. اگر دیدید دوشاخه ها به درستی به درگاه متصل نمی شود، باید کابل دیتا را با کابل دیگری تغییر دهید.

شمارشگر خطا تمام خطاهای یافت شده در طول عمر هارد دیسک را می شمارد. به این معنی که خطاها پس از تعمیر یا تعویض کابل ها به طور خودکار ریست نمی شوند. بنابراین اگر اوضاع بهبود یابد، شمارشگر خطا بیشتر افزایش نخواهد یافت (مقدار فعلی خطاها گزارش شده است).

 

در صورت رفع مشکلات، می توان به صورت دستی شمارشگر خطا در hard disk essential را بازنشانی کرد:

 

S.M.A.R.T را باز کنید. صفحه هارد دیسک

 

مشخصه شمارش خطای #199 Ultra ATA CRC را پیدا کنید

 

ستون Offset را برای این ویژگی پیدا کنید و روی 0 بین – و + کلیک کنید و مقدار تعداد خطای گزارش شده در توضیحات متن را با علامت منفی وارد کنید.

 

با این کار شمارشگر خطا به صفر می رسد. بنابراین متن خطا از توضیحات متن حذف می شود و تنها در صورتی که چنین مشکلات جدیدی پیدا شود دوباره نمایش داده می شود.

 

توجه داشته باشید که فیلد Data شامل تعداد خطاها در قالب هگزادسیمال نیز می باشد (007A = 122). اگر ترجیح می دهید، می توانید پس از کلیک راست بر روی لیست ویژگی ها، این فیلد داده را به اعشار تغییر دهید.

 

پس از کلیک بر روی 0 در ستون Offset، می توانید -122 را در پنجره کوچک وارد کنید:

 

خطای ارتباطی در harddisk essential

 

به زودی شمارشگر خطا به صفر می رسد و توضیحات متن دیگر خطاهای ارتباطی و نمایش را نشان نمی دهد (اگر مشکل دیگری پیدا نشد)

 

خطای ارتباطی در harddisk essential

 

توصیه ها خطای ارتباطی در harddisk essential

 

کابل های داده و برق و اتصالات هارد دیسک و SSD را بررسی کنید

 

استفاده از کابل های با کیفیت بالا را در نظر بگیرید، به عنوان مثال کابل های SATA با نام SATA 6G کابل با کیفیتی است

 

دیسک های سخت IDE/ATA: مطمئن شوید که کابل هارد دیسک را به درستی وصل کرده اید. از کابل استاندارد 80 سیمی (نه یک دور) استفاده کنید و انتهای “طولانی تر” باید به مادربرد وصل شود، انتهای کوتاهتر به دستگاه اصلی و کانکتور مرکزی باید به دستگاه Slave باشد. اگر یک درایو نوری روی همان کابل وجود دارد، هارد دیسک باید همیشه روی Master تنظیم شود و درایو نوری باید دستگاه Slave باشد.

سایر عوامل سیستم (به عنوان مثال گرمای بیش از حد عمومی، منبع تغذیه ناپایدار، اورکلاک) نیز می توانند باعث مشکلات ارتباط داده شوند. توصیه می شود در صورت امکان این موارد را بررسی و برطرف کنید.

 

لپ تاپ 110

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.