دسته بندی لپ تاپ

آموزش Hard Disk Essential قسمت سوم

بد سکتور هارد دیسک

در  آموزش سوم  از Hard Disk Essential به نحوه پیدا کردن بخش های بد سکتور هارد دیسک می پردازیم.که چگونه بد سکتور ها را تشخیص داده و در صورت امکان بتوان بخش های بد سکتور را با بخش های سالم هارد دیسک جایگزین کرد.

بررسی بد سکتور هارد دیسک در Hard Disk Essential

بخش های ضعیفی در سطح هارد دیسک یافت می شود.

این مثال وضعیت هارد دیسک 250 گیگابایتی SATA سیگیت را نشان می دهد.

مشکلات هارد دیسک گزارش شده است :

  • افزایش زمان بوت، صفحه آبی (BSOD) در هنگام بوت، بازیابی سیستم مورد نیاز است
  • دسترسی به فایل ها / پوشه ها به سختی یا به کندی انجام می شود یا حتی نمی توان آنها را خواند
  • chkdsk / scandisk بخش های بد سکتور را در پارتیشن گزارش می دهد.

آموزش Hard Disk Essential قسمت دوم

 

اولین بررسی هارد دیسک

در ابتدا، سلامت هارد دیسک گزارش شده در Hard Disk Essential که  81٪ بود. توضیحات متن مشکلات واقعی هارد دیسک را نشان می دهد.

بد سکتور هارد دیسک

عملکردهای خودآزمایی به سرعت با یک خطا که نشان دهنده وجود مشکل است متوقف می شود

بد سکتور هارد دیسک

استفاده از chkdsk برای “رفع” بدسکتورها نیز تأیید می کند که پارتیشن مشکل دارد (به 13928 کیلوبایت در بدسکتورها توجه کنید):

بد سکتور هارد دیسک

بد سکتور هارد دیسک

“بخش ضعیف” یا “بخش در انتظار” ، بخشی است که در آن بررسی CRC مشکلاتی را که در یک عملیات خواندن هست را نشان می‌دهد، اما (در حال حاضر) هیچ مشکل فیزیکی وجود ندارد. درایو این بخش را به عنوان “بخش در انتظار” علامت گذاری می کند و در عملیات نوشتن بعدی، درایو وضعیت بخش مربوطه را تأیید می کند تا تأیید کند که آیا می توان دوباره از آن استفاده کرد یا خیر.

اگر همه چیز خوب باشد، بخش درایو می تواند بازخوانی کند و هیچ نشانه ای از مشکل وجود نداشته باشد، سپس وضعیت این بخش به حالت عادی باز می گردد (تعداد چنین بخش های ضعیف ممکن است کاهش یابد و تخصیص مجدد وجود نداشته باشد). اما اگر این تأیید خطا نشان داد، درایو فرآیند تخصیص مجدد را شروع می‌کند و بخش را به‌عنوان بد سکتور علامت‌گذاری می‌کند – تا استفاده بعدی آن را کاملاً غیرفعال کند و در عوض همه خواندن و نوشتن‌های بیشتر را به قسمت ذخیره هدایت کند. سپس تعداد بخش های بد هارد (تخصیص مجدد) ممکن است افزایش یابد و ممکن است آنها درHard Disk Sentinel گزارش شوند:

معمولاً سکتورهای ضعیف می توانند ناشی از

خرابی واقعی درایو (خطا در حافظه داخلی، مشکل در هد یا سطح درایو)

کاهش توان (عملیات نوشتن به دلیل افت توان تکمیل نشد)

قطع برق (منبع تغذیه ضعیف یا خط برق ناپایدار)

خرابی کابل داده یا اتصال نامناسب (معمولاً باعث خطاهای ارتباطی نیز می شود)

مشکل حافظه سیستم یا مادربرد

اورکلاک کردن

گرمای بیش از حد معمول مادربرد، چیپست، کنترل کننده هارد دیسک

از آنجایی که سکتورهای ضعیف ممکن است نشان دهنده خرابی واقعی درایو دیسک سخت نباشد، آنها به اندازه بدسکتورهای واقعی یا سایر ویژگی ها / مسائل جدی حساب نمی شوند. به هر حال، باید به این موارد نیز توجه کرد زیرا اگر در قسمت‌های اداری درایو دیسک سخت (ثبت بوت، MFT، فایل‌های سیستم بحرانی) قرار گیرند و/یا اگر تعداد بخش‌های ضعیف زیاد باشد، می‌توانند مشکلات جدی ایجاد کنند.

این ممکن است عجیب به نظر برسد، اما در بیشتر موارد سکتورهای ضعیف نشان دهنده مشکلات واقعی در هارد دیسک نیستند. به عنوان یک مشکل جانبی، chkdsk ممکن است بخش های بد هارد را در پارتیشن واقعی (درایو منطقی) شناسایی کند و آنها را به عنوان بد علامت گذاری کند تا از دسترسی به آن منطقه درایو منطقی خاص جلوگیری کند. با این حال، این بهترین راه حل نیست زیرا chkdsk خود هارد دیسک را تعمیر نمی کند، فقط پارتیشن (درایو منطقی) را تعمیر می کند. این بدان معناست که اگر نیاز به پارتیشن بندی مجدد و قالب بندی مجدد باشد، مشکلات هنوز وجود دارد، بخش های مشکل دار دوباره استفاده می شوند، ممکن است باعث از دست رفتن / خرابی مجدد داده ها شوند و اجرای مجدد chkdsk ممکن است دوباره آنها را پیدا کند .

وضعیت هارد دیسک پایدار نیست

هنگامی که بخش های ضعیف توسط Hard Disk Sentinel گزارش می شود، اولین چیزی که باید در نظر گرفته شود این است که مشکل ممکن است خرابی خود هارد دیسک نباشد، بلکه مشکل ناشی از محیط عملیاتی باشد. توصیه می شود موارد ذکر شده در بالا را بررسی کنید، کابل های داده / برق را جایگزین کنید، منبع تغذیه را تعویض کنید. اگر این اتفاق انجام نشود، ممکن است انتظار داشته باشیم که بخش های ضعیف بیشتری در طول استفاده بعدی از هارد دیسک شناسایی شوند. به عنوان مثال، اگر وضعیت پایدار نیست، حتی یک اسکن آنتی ویروس انجام دهید یا از آن استفاده کنید.

عملکرد Disk -> Read Test ممکن است “بخش های ضعیف” بیشتری را در سطح هارد دیسک نشان دهد. توجه داشته باشید که تعداد نقاط قرمز (بخش های ناخوانا، نشان دهنده موقعیت بخش های ضعیف) بیشتر از بخش های ضعیف گزارش شده قبلی است:

بد سکتور هارد دیسک

ترمیم بخش های بد سکتور هارد دیسک

برای تعمیر کامل سکتورهای ضعیف، باید رونویسی سطح دیسک انجام شود. این تضمین می‌کند که بخش‌های ضعیف گزارش‌شده در حال حاضر و همه بخش‌های ضعیف احتمالی جدید (در حال حاضر شناسایی نشده‌اند) با دقت دوباره آزمایش شوند و هارد دیسک می‌تواند مراحل لازم را انجام دهد: برای تخصیص مجدد بخش (اگر نمی‌توان از آن استفاده مجدد کرد و مورد نیاز بود. برای جایگزینی با یک بخش یدکی) یا تعمیر آن در صورت امکان استفاده مجدد از بخش بدون مشکل. بهترین راه این است که بازنویسی را با الگوهای اولیه سازی ویژه انجام دهید تا به هارد دیسک کمک کند تا تأیید سکتورهای ضعیف زیرین را انجام دهد و آزمایش کند که آیا سکتور قابل استفاده است و پس از عبورهای مختلف رونویسی به درستی کار می کند و سپس می تواند بدون مشکل بازخوانی شود.

در منوی Disk menu -> Surface test -> Reinitialise

سطح دیسک بهترین راه برای تعمیر هارد دیسک است. این تست به طور دائم بخش های ضعیف را برطرف می کند و به طور کلی هارد دیسک را قابل استفاده تر می کند.

بعد از استفاده از این تست ، تست سطح دیسک، وضعیت هارد دیسک پایدار خواهد بود و می توان از دیسک کامل بدون مشکل استفاده کرد. در حالت ایده آل، مطلقاً نیازی به تخصیص مجدد نیست: هارد دیسک ممکن است به وضعیت PERFECT برگردد و سلامت 100% دوباره گزارش شود.

بد سکتور هارد دیسک

اگر شما Disk -> Extended self-test function  را دوباره اجرا کنید

تایید می کند که اکنون هیچ مشکلی وجود ندارد

بد سکتور هارد دیسک

هم چنین در صورت اجرای دوباره Disk -> Surface test -> Read test function

همچنین تأیید می کند که سطح دیسک اکنون کامل است، هیچ بلوک آسیب دیده یا بدی پیدا نشده است

بد سکتور هارد دیسک

و حتی نمودار عملکرد نشان می دهد که سطح کامل هارد دیسک به درستی و بدون تاخیر قابل توجهی قابل دسترسی است:

بد سکتور هارد دیسک

در صورت اجرای chkdsk برای بررسی و تعمیر بدسکتورها هیچ بدسکتوری نشان داده نمی شود (به 0 کیلوبایت در بدسکتورها توجه کنید):

بد سکتور هارد دیسک

توصیه ها برای بد سکتور هارد دیسک

بهترین راه جلوگیری از سکتورهای ضعیف است. هنگامی که آنها گزارش دادند، Hard Disk Sentinel می تواند به تشخیص و تعمیر آنها کمک کند، معمولاً می توان آنها را به طور کامل با Hard Disk Sentinel از طریق منوی Disk -> Surface test -> Reinitialise disk surface آن را برطرف کرد.

استفاده از کابل های با کیفیت بالا را در نظر بگیرید، به عنوان مثال کابل های SATA با نام SATA 6G  استفاده کنید.

از استفاده از توسعه دهنده کابل برق، تقسیم کننده برق Y، مبدل کابل برق 4 پین -> SATA خودداری کنید

از منبع تغذیه با کیفیت خوب با توان خروجی بالاتر استفاده کنید تا مطمئن شوید که هارد دیسک قدرت کافی برای عملکرد صحیح دارند

استفاده از یک یو پی اس را برای جلوگیری از افزایش قدرت / اتلاف برق که می تواند باعث ضعیف شدن بخش ها شود را در نظر بگیرید

به طور کلی خنک کننده اضافی را برای سیستم در نظر بگیرید، به خصوص اگر از کارت های ویدئویی سطح بالا و/یا دستگاه های دیگری که گرمای بیش از حد تولید می کنند استفاده می کنید.

به روز رسانی در نسخه 5.00 Hard Disk Essential : تست تعمیر دیسک

Hard Disk Sentinel Pro از نسخه 5.00 دارای عملکرد جدیدی است که دقیقاً برای تعمیر چنین بخش های ضعیف در هر درایو دیسکی (هارد دیسک، SSD، رسانه فلش و غیره) بدون نیاز به پشتیبان گیری کامل و بدون انجام پاک کردن دیسک طراحی شده است.در منوی Disk menu -> Surface test -> Disk repair تست طراحی شده برای تشخیص و تلاش برای تعمیر آسان تر با انجام تست خواندن – و تلاش برای تعمیر به طور خاص در بخش های آسیب دیده در طول این آزمایش مشکل ساز شد. پس از آزمایش، فایل‌های آسیب‌دیده احتمالی (واقع در بخش‌های مشکل‌ساز و آسیب‌دیده اصلی) برای مرجع فهرست‌بندی شدند.

در حالت ایده آل Disk menu -> Surface test -> Disk repair

تست می تواند به تعمیر کامل درایو کمک کند، به خصوص اگر تعداد مشکلات نسبتاً کم باشد و در غیر این صورت هارد دیسک پایدار باشد. در صورت بروز مشکلات بزرگ‌تر و/یا اگر هنوز بخش‌های ضعیف گزارش شده است، توصیه می‌شود چک لیست فوق را انجام دهید (کابل‌ها، اتصالات، منبع تغذیه و غیره را بررسی کنید و سپس عملکرد تعمیر دیسک را مجدداً اجرا کنید) و در صورت نیاز، استفاده از آن را در نظر بگیرید. تست سطح دیسک را دوباره شروع کنید.

لپ تاپ 110

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.